'Sanal Devriye' Suçluların Korkulu Rüyası

'Sanal Devriye' Suçluların Korkulu Rüyası haberinin gerçek görüntüsü.

Yazdır

2018-01-03 08:57

Her ortamda suç ve suçlularla mücadele eden Niğde Emniyet müdürlüğü, sanal dünyada da suçluların korkulu rüyası haline geldi.

Niğde Emniyet Müdürü Salim Cebeloğlu, siber suçlarla mücadele şube müdürlüğü Niğde’de 2 Bin Kişi hakkında FETÖ/PDY, PKK/KCK terör örgütü propagandası, Devlet Büyüklerine hakaret suçları başta olmak üzere sosyal medya ve internet araştırması yapılmış olup adli mercilere intikal ettirildiğini belirtti.

Emniyet Müdürü Cebeloğlu, “Bilişim teknolojileri kullanılarak işlenen suçları soruşturan ve "sanal devriye" olarak da anılan Niğde Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerimiz, internet ortamında suçlulara karşı etkili müdahale yürütüyor. Terörle Mücadele ile Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele gibi şube müdürlüklerimizin yaptığı kritik operasyonlarda ele geçirilen dijital materyallerin incelenmesinde kilit rol oynayan siber polisler, 7 gün 24 saat çalışma esasıyla sanal ortamda vatandaşın güvenliği için çabalıyor” dedi.

Niğde Emniyet Müdürü Salim Cebeloğlu, suçun oluşmasını önleme, suç oluştuktan sonra suçu araştırma ve delilleri inceleme gibi görevleri bulunduğunu belirtti.

Cebeloğlu, şubelerinin görev alanına giren suçların kişisel bilgilerin ele geçirilmesi, interaktif dolandırıcılık, banka ve kredi kartlarının kopyalanması, bu bilgilerle internette alışveriş yapılması, kurumsal ya da kişisel web sayfalarının başka kişilerce ele geçirilmesi olduğunu kaydetti.

Sosyal medya üzerinden işlenen hakaret, terör örgütü propagandası gibi suçlarını da araştırdıklarını ifade eden Cebeloğlu, başka şubelerce yapılan operasyonlarda elde edilen dijital materyallerin incelenmesini uluslararası düzeyde onay görmüş yazılım ve donanımlarla yerine getirdiklerini anlattı.

Emniyet Müdürü Cebeloğlu, inceleme neticesi oluşturdukları raporları adli birimlere aktardıklarını, bu raporların soruşturmalara esas teşkil edebildiğine işaret etti.

"ORTAM SANAL DA OLSA İŞLENEN SUÇ GERÇEK"

Niğde Emniyet Müdürü Salim Cebeloğlu;  " Sokakta suç işlendiği gibi internette de bu suçlar işleniyor. Ortam sanal da olsa işlenen suç gerçek. Ortamın sanal olması, birileriyle fiziki olarak karşı karşıya gelinmesi 'suç işlerim ama herhangi bir adli tahkikatı olmaz' diye düşünülmesine yol açmasın. Sokakta işlenen suçlarda olduğu gibi sanal dünyada da suçların Türk Ceza Kanunu'nda karşılığı bulunmakta. Meslektaşlarımız suçun önlenmesi, vatandaşların güvenliği için sokaklarda, caddelerde nasıl devriye geziyorsa Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerimiz sanal devriye atıyor. Suçlular artık sadece sokakta değil sanal dünyada da var. Devletin kolluk gücü olarak sanal devriye görevimizi yerine getiriyor ve suçlar işlenmeden önlenmesi, suç işlendikten sonra tespit edilmesi ile adli tahkikatın başlanması yönünden 7 gün 24 saat görevimizin başındayız" diye konuştu.

Kendilerine ulaşan her türlü ihbarı titizlikle değerlendirdiklerini anlatan Cebeloğlu, vatandaşların özellikle sosyal medyadaki suçlulara yönelik kendilerine büyük destek verdiğini vurguladı.

Müdür Cebeloğlu, “ Siber Suçlar Adli Bilişim büro Amirliği ekiplerimiz 15 Temmuz darbe girişiminden buyana 906 kişiden elde edilen 3 Bin 454 dijital materyalin imajı alınarak inceleme işlemleri tamamlanmıştır. Şuanda şubemizde yaklaşık olarak bekleyen materyal sayısı ortalama 80 kişiye ait 190 materyaldir. FETÖ/PDY terör örgütü soruşturmaları kapsamında bugüne kadar tarafımıza ulaştırılan dijital materyallerin yaklaşık yüzde 94’ünün iş ve işlemleri tamamlanmıştır. Bu kapsamda Adli İşlemler Büro Amirliği ekiplerimiz 261 müracaat almış, bunlardan 142’sinin faili tespit edilmiş 119 olayın failinin tespitine yönelik çalışmalarımız devam etmektedir” dedi.