Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et. Abone Ol!
‘Ölçü ve Tartı Aleti’ Kullanıcılarına Uyarı
Gündem
2017-01-16 16:30

‘Ölçü ve Tartı Aleti’ Kullanıcılarına Uyarı
Niğde Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Metin Bitim, ‘Ölçü ve Tartı Aleti’ kullanıcılarına uyarılarda bulundu. Bitim, ölçü ve tartı aletlerinin 28 Şubat 2017 tarihine kadar muayenelerinin yaptırılması gerektiğini söyledi.

Ticari faaliyette kullanılan tüm ölçü ve tartı aletlerinin 3516 Sayılı Ölçüler ve Ayar Kanunu gereğince belirli aralıklarla muayene edilmesinin zorunlu olduğunu belirten Bitim, bu muayene ve damgalama süresinin tüm tartı aletleri, Akaryakıt-LPG-Adblue sayaçları, taksimetre/takograf sayaçları, kütle ve hacim ölçüleri için 2 yıl, Elektrik, Su ve Gaz sayaçları için 10 yıl, Egzoz Emisyon Ölçüm Cihazları için 1 yıl olduğunu vurguladı.

Bitim, periyodik muayenelerin yaptırılması sorumluluğunun gaz, elektrik ve su sayaçlarında dağıtımından sorumlu İşletmeye, diğer ölçü ve tartı aletlerinde ise ölçü aletinden sorumlu Kullanıcıya ait olduğunun altını çizdi.

Damga süresi dolan ölçü aleti için bu süre içinde başvuruda bulunmayan Kullanıcıya veya dağıtımından sorumlu İşletmeye her bir ölçü aleti için 1.835,00 TL idari para cezası uygulanacağına vurgu yapan Bitim, ölçü aleti kullanıcılarının mağdur duruma düşmemeleri için süresi içerisinde ilgili Kuruma başvuruda bulunmaları gerektiğini bildirdi.

Periyodik Muayene ve Damgalama süresi gelen ölçü aletleri için 28 Şubat 2017 tarihine kadar ilgili Kuruma müracaat edilmesi gerektiğini ifade eden Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Bitim, yaptığı yazılı açıklamada daha sonra şunları söyledi:

BİLİM, SANAYİ VE TEKNOLOJİ İL

MÜDÜRLÜĞÜNE YAPTIRILACAKLAR

“Akaryakıt, LPG, Adblue sayaçları, maksimum kapasitesi 2000 Kg’dan fazla olan tartı aletleri, Elektrik, Su ve Gaz sayaçları muayene ve damgalama başvurusu için Bilim, Sanayi ve Teknoloji Müdürlüğüne başvuruda bulunulacaktır.

YETKİLİ MUAYENE SERVİSLERİNE YAPTIRILACAKLAR

Kapasitesi 2000 Kg’a kadar olan (2000 Kg. dahil) elektronik tartı aletleri (pqazar yerinde kullanılanlar hariç), Hassas Teraziler, Otomatik Tartı Aletleri, Egzoz Emisyon ölçüm cihazları, Taksimetre ve Takograf Sayaçları için Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü tarafından yetkilendirilen ‘Yetkili Muayene Servislerine’, (Yetkili Muayene Servisleri listesine msurapor.sanayi.gov.tr adresinden ulaşılabilir.) müracaat edilmesi gerekmektedir.

BELEDİYESİ GRUP MERKEZİ ÖLÇÜLER VE

AYAR MEMURLUĞUNA YAPTIRILACAKLAR

Açık ve Kapalı Pazar yerlerinde kullanılan tüm teraziler, Mekanik masa terazileri, hacim ölçüleri, 5 Kg’a kadar (5 Kg. dahil) hassas olmayan kütle ölçüleri, Asma teraziler, ibreli teraziler, Tek kollu kantarlar, Uzunluk ölçüleri için Niğde Belediyesi Grup Merkezi Ölçüler ve Ayar Memurluğuna 28 Şubat 2017 tarihine kadar müracaat edilmesi gerekmektedir.

İŞLETME VE KULLANICI SORUMLULUKLARI

Periyodik muayenelerin yaptırılması sorumluluğu gaz, elektrik ve su sayaçlarında dağıtımından sorumlu İşletmeye, diğer ölçü ve tartı aletlerinde ise ölçü aletinden sorumlu Kullanıcıya aittir.

HER BİR ÖLÇÜ ALETİ İÇİN CEZASI 1.835,00 TL

Damga süresi dolan ölçü aleti için bu süre içinde müracaat etmeyen Kullanıcıya veya dağıtımından sorumlu İşletmeye her bir ölçü aleti için 1.835,00 TL idari para cezası uygulanacaktır.

Ölçü aleti kullanıcılarının mağdur duruma düşmemeleri için süresi içerisinde ilgili Kuruma başvuruda bulunmaları gerekmektedir.”


Bu haber 819 kez okundu.

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
                                                   5 + 2 = ?HAVA DURUMU

ANKARA

SON YORUMLAR

ANKETLER

Bugün Seçim Olsa Hangi Partiye Oy Verirdiniz?

Yeşil Bor Gazetesi © 2017 | İzinsiz ve Kaynak gösterilmeden kullanılamaz

Espower Bilisim