Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et. Abone Ol!
Gürer, DMO’nun Bedelsiz Verdiği Arazileri Bakana Sordu
Gündem
2017-02-22 09:15

Gürer, DMO’nun Bedelsiz Verdiği Arazileri Bakana Sordu

CHP Niğde Milletvekili ve KİT komisyon Üyesi Ömer Fethi Gürer KİT komisyonu denetiminde gündeme taşıdığı DMO’nun İstanbul’da bedelsiz devrettiği taşınmazları bu kez Maliye Bakanı Naci Ağbal’a sordu.

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer sorusunda şöyle dedi; “ Devlet Malzeme Ofisi'nin İstanbul Göztepe'de merkez binaları boşaltılarak Medeniyet Üniversitesine ve Salı Pazarı olarak verilmesi ve mülkünü bedelsiz veren DMO'nun Kocaeli'nde kiralık yerde faaliyet göstermesi kamu kurumu olarak nasıl bir fayda sağlanacağı düşünülerek yapılmıştır ”dedi.

Maliye Bakanı Naci Ağbal Yazılı Yanıtında şu görüşleri ifade etti; “Devlet Malzeme Ofisi Genel Müdürlüğü İstanbul Bölge Müdürlüğü ile Basım İşletme Müdürlüğü tesislerinin bulunduğu İstanbul ili, Kadıköy ve Göztepe ilçelerindeki Devlet Malzeme Ofisi Genel Müdürlüğü mülkiyetinde bulunan taşınmazlar, özelleştirme kapsam ve programı çerçevesinde Özelleştirme Yüksek Kurulunun 28.02.2007 tarihli, 2007/15 sayılı ve 27.04.2010 tarihli ve 2010/26 sayılı kararları doğrultusunda 10 ve 11 nolu parseller 16.11.2012 tarihinde ve 7 nolu parsel ise 02.03.2015 tarihinde bedelsiz olarak İstanbul Medeniyet Üniversitesine tapuda devri yapılmıştır.

Ayrıca, Özelleştirme Yüksek Kurulunun 09.02.2012•tarihli ve 2012/27 sayılı kararma istinaden; mülkiyeti Devlet Malzeme Ofisi Genel Müdürlüğüne ait İstanbul İli, Kadıköy İlçesi, Merdivenköy Mahallesi, 1269 ada, 1 parsel sayılı, 3.866,00 m2 yüzölçümlü taşınmaz 16.04.2012 tarihi itibarıyla Hazine mülkiyetine devredilmiştir.

Bu kapsamda, hizmetin aksamaması amacıyla yeni tesisler yapılıncaya kadar adı geçen Müdürlükler için Kocaeli ili, Gebze ilçesinde hizmet binası ve depo kiralanmıştır.

Öte yandan; Kocaeli ili Gebze ilçesi, Çayırova Mahallesinde bulunan mülkiyeti Hazineye ait 4 ada, 40 parsel sayılı 1.276.614,72 m2 yüzölçümlü arazinin 195.763,88 m2 yüzölçümlü bölümü, Devlet Malzeme Ofisi Genel Müdürlüğüne ait Afyonkarahisar, Kayseri, Tekirdağ, Isparta, Sivas, Konya, Samsun, Ankara ve Sakarya illerindeki taşınmazlarla başa baş trampa edilmiştir” dedi.

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Özelleştirme İdaresi, bedelsiz olarak DMO’nun elinden aldığı taşınmazların yer aldığı Göztepe alan ve Medeniyet Üniversitesinin yanı sıra İstanbul Kadıköy Salı Pazarı olarak kullanmaktadır. Üniversite için bulunduğu alan ulaşım yolu üzerindedir. DMO için stratejik bir merkez olmasını sağlayan taşınmazların bedelsiz verilmesi DMO’nun kurumsal varlığının daralmasına neden olmuştur. Farklı İllerde de DMO için benzer uygulama yapılmıştır. DMO işlev olarak Dünyanın birçok ülkesinde olan faydalı olabilmesi için düzenleme yapılan kuruluşlardandır. DMO’nun yok edilmesini amaçlayan süreç Kamu adına fayda değil zarar sürecidir. Kurumun güçlendirilmesi, KOBİLER ile işbirliği içinde olması gerekmektedir “dedi.

 

GÜRER DMO İÇİN YENİ YAZILI SORU ÖNERGESİ VERDİ.

CHP Niğde Milletvekili ve KİT komisyon Üyesi Ömer Fethi Gürer, DMO’nun  yalnızca İstanbul’da değil Gaziantep ve Diyarbakır’da da taşınmazlarının bedelsiz devri yapıldığını oysa Ankara’da 32 metrekare Et Ve Süt Kurumunun kiralık yeri için SGK ile yıllardır mahkemelik olduğunu, mahkeme masraflarının kira artışını geçtiğini, neden bu duruma aynı duyarlılıkla yaklaşılmadığını sordu. Maliye Bakanına yanıtlanması isteği ile verdiği soru önergesinde şöyle dedi.

1)   ÖYK kararı ile DMO kurumunda iken Gaziantep ili Şahinbey İlçesinde bulunan taşınmaz TTA Gayrimenkul A.Ş’ye bedelsiz devir edilmişti. Bu bağlamda kurum mülkiyetini bedelsiz devrini kurum zararı olarak göstermek durumunda kalmıştı.  TTA Gayrimenkul A.Ş bu alanı hangi amaç doğrultusunda değerlendirmiştir?

2)    DMO Mülkiyetinde olan Diyarbakır ili Sur ilçesinde ki taşınmazın bedelsiz Hazineye devri yapılmıştır. Kurum zararı gösterilen bu taşınmaz hangi amaçla değerlendirilmiştir?

3)  İstanbul Göztepe’de halen Medeniyet Üniversitesi ile Salı Pazarı olarak kullanılan alan DMO’ya ait depolar ve merkez matbaa alanları ile bedelsiz olarak el değiştirmişti. DMO bu devir sonrası kiracı olarak Kocaeli ye taşındı. İstanbul Anadolu yakasında E-5 yolu üzerinde bu değerli arazinin DMO’dan bedelsiz alınması ve Kocaeli ye taşınması kurum giderleri dağıtım masraflarında ek maliyet oluşmasına yol açmış mıdır?

4)   DMO arazilerinin ve taşınmazların bedelsiz olarak devri yapılırken Ulus'taki 32 metrekare dükkânın kira artışında anlaşamayan Et ve Süt Kurumu  ile SGK  kiracısı  olarak kira artışından dolayı süre gelen ve mahkeme masrafı kira artışını aşacak duruma eren uzlaşmazlığa neden müdahil olunmamıştır? DMO’ya ait İstanbul, Gaziantep, Diyarbakır mülkiyetine bedelsiz el konulurken iki kurumun 32 metrekare bir dükkân için yıllarca süren mahkemesi olağan karşılanabilir mi?

5)   DMO için Kocaeli Gebze ilçesinde Hazinece verilen taşınmazlar hangi illerdeki taşınmazlara karşılık verilmiştir. Kurumun işleyişi açısından bölgelerde devir ettiği taşınmazlar değerinden öte kurumsal işleyişin sürdürebilirliği için yeniden yapılanma ihtiyacı oluşmayacağı düşünülerek mi takas edilmiştir?


Bu haber 375 kez okundu.

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
                                                   9 + 10 = ?HAVA DURUMU

ANKARA

SON YORUMLAR

ANKETLER

Bugün Seçim Olsa Hangi Partiye Oy Verirdiniz?

Yeşil Bor Gazetesi © 2017 | İzinsiz ve Kaynak gösterilmeden kullanılamaz

Espower Bilisim